System automatycznego nawadniania ogrodów

Zraszacz-automatyczne nawadnianie ogrodu Automtyczne nawadnianie ogrodu

System doskonale sprawdza się do utrzymania pięknej zieleni boisk sportowych, terenów miejskich oraz prywatnych posesji. Odpowiedni dobór systemu irygacyjnego zależy od potrzeb oraz architektury i przeznaczenia terenu. Do nawadniania terenów zielonych stosuje się:

Zraszacze wynurzalne

Przeznaczone do trawników, instalowane w gruncie. Górna część zraszacza znajduje się na równi z trawnikiem, dzięki czemu system nie ulega uszkodzeniu w trakcie koszenia. Zraszacze są niewidoczne, dzięki czemu trawnik wygląda estetycznie. Zraszacze wynurzalne występują w dwóch opcjach: statycznych oraz rotacyjnych. Zraszacze statyczne nawadniają teren równomiernym strumieniem wody o określonej średnicy. Zasięg nawadniania waha się od 1 do 5 m. Zraszacze rotacyjne nawadniają teren za pomocą głowicy obrotowej napędzanej ciśnieniem wody. Zasięg nawadniania waha się od 5 do 15 m. W naszych projektach stosujemy system zraszający firmy Rain Bird oraz elementy zraszające firmy Bermad.

Mikrozraszacze

Wykorzystywane są do nawadniania m.in. rabat kwiatowych. Osadzona na szpilce dysza rozprowadza wodę na wysokości ok. 30 cm, a jej zasięg waha się od 1 do 5 m. Wkomponowane w kwiaty, mikrozraszacze są praktycznie niewidoczne, a zapewniają optymalne nawodnienie roślin i gleby.

Linie kroplujące

Służą do nawadniania kropelkowego roślin oraz żywopłotów. System liniowy składa się z przewodów nawadniających z wbudowanymi emiterami wody. Taki system zapewnia podanie roślinom stałych, małych dawek wody. Linie kropelkowe wykonane są z trwałych rur polietylenowych. Dodatkowym atutem jest możliwość stosowania ich w miejscach o zróżnicowanej rzeźbie terenu. Linie kroplujące znajdują swoje zastosowanie zarówno w rolnictwie jak i w obszarach miejskich czy ogrodach prywatnych. Linie kroplujące dzielą się na te z kompensacją ciśnienia i bez kompensacji ciśnienia. Te pierwsze zapewniają ciągły dopływ wody na całej długości linii, przeznaczone są do dłuższych systemów liniowych - od 130 mb do nawet 200 mb. Linie kroplujące bez kompensacji ciśnienia można układać do max. 70-80 mb, w celu zachowania równomiernego przepływu wody.

System nawadniania dokorzeniowego

Stosowany jest do nawadniania drzew i krzewów. Najczęściej wykorzystywany jest w nawadnianiu obszarów miejskich. Dzięki osadzeniu w glebie, system zapewnia bezpośredni dopływ wody do korzeni oraz dostarcza im składniki odżywcze i powietrze, które mają wpływ na lepsze warunki wzrostu.

Zalety automatycznego nawadniania ogrodów

System automatycznego nawadniania to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Aby móc cieszyć się pięknym ogrodem i doskonale utrzymanymi terenami zielonymi warto skorzystać z profesjonalnych technik i mechanizmów zraszających. Systemy nawadniania zapewnią odpowiednie nasączenie gleby, dzięki czemu trawa będzie lepiej rosła i odwdzięczy się soczystą, zachwycającą zielenią oraz aksamitną gładkością.

Zraszacze-system automatycznego nawadniania ogrodów Zraszacze na stadionie

Cennik

Koszt wykonania instalacji nawadniającej ustalany jest indywidualnie po wcześniejszym obejrzeniu terenu.
Cena zależy od wielu czynników między innymi od rodzaju i jakości użytych materiałów oraz ukształtowania terenu.
Średnia cena za m2 wynosi ok. 12 zł.